Національний аерокосмічний університет імені М. Є. Жуковського

Дошкільна освіта

Світ дитинства – співочий і дзвінкий, різнокольоровий і веселий, чистий і прозорий, мов джерельна вода. Щоб оберігати і пестити цей світ, віддавати йому своє тепло і любов у Основ'янському районі м. Харкова в 2016/2017 навчальному році працює 19 дошкільних навчальних закладів:

• 18 дошкільних навчальних закладів комунальної форми власності – з 12 – годинним режимом роботи , українською мовою навчання;
  •  1 приватний дошкільний навчальний заклад центр розвитку дитини «Маленька країна» (3 групи короткотривалого перебування), з російською мовою навчання.

Дошкільні навчальні заклади району здійснюють освітню діяльність за такими пріоритетними напрямками:

1. Художньо-естетичний (ДНЗ №№349,345,96);
  2. Фізкультурно-оздоровчий ( ДНЗ №№24,67) ;
  3. Музичний (ДНЗ №50);
  4. Гуманітарний (ДНЗ №№13,122,253,353);
  5. Економіко-математичний (ДНЗ №52);
  6. Еколого-природничий (ДНЗ №№31,420,391,44);
  7. Народознавчий (ДНЗ №№72,417);
  8. Правовий  (ДНЗ №441).

Існують опорні дошкільні навчальні заклади, які поглиблено вивчають та надають консультативну допомогу молодим спеціалістам за такими питаннями:

- ДНЗ № 24 у 2013 році увійшов до районної мережі закладів «Школа сприяння здоров’я»,

- ДНЗ №420 – організація навчально-виховного процесу за Базовою програмою розвитку «Я у Світі»,

- ДНЗ №391 – організація роботи з батьками;

- ДНЗ №50 – організація роботи з дітьми 5 – річного віку та наступності у роботі зі школою;

- ДНЗ №353 – організація науково-методичної роботи;

- ДНЗ №72 – організація роботи з безпеки життєдіяльності.

Всього у дошкільних навчальних закладах усіх форм власності 139 група для дітей дошкільного віку, що на 2 групи більше ніж у минулому році. Кількість груп збільшилася за рахунок того, що відновив функціонування 2 груп, розрахованих на 40 місць, після капітального ремонту дошкільний навчальний заклад №345. Кількість дітей станом на 01.09.2016 складає 3300, з них: дітей раннього віку - 589, дітей дошкільного віку - 2711.

Мережа дошкільних навчальних закладів складається з різних типів дошкільних навчальних закладів: загального розвитку та комбінованого  типу (ДНЗ №№ 52, 96, 345, 353, 391, 441), у яких функціонують 18 спеціальних груп для дітей з порушеннями мови, де виховується 391 дитина.

Зміст дошкільної освіти визначається Базовим компонентом дошкільної освіти та програмою виховання і навчання дітей від двох до семи років "Дитина".

Почавши з поглибленого вивчення та аналізу класичної педагогіки й психології, педагоги прийшли до висновку: з давніх давен, незалежно від національності, люди намагалися вирішити проблеми розвитку особистості.  Народна педагогіка використовувалася як джерело мудрості виховання, вона гуманна і назавжди буде сучасною, бо М. Монтессорі, К Ушинський., В. Сухомлинський, С. Русова, Я. Корчак, Ш. Амонашвілі, Ю. Азаров, Л. Виготський та інші створювали й розвивали теорію розвитку особистості дитини на гуманістичній основі, спираючись на загальнолюдські цінності.

Виходячи з досвіду відомих науковців було створено модель цілісного педагогічного процесу, яка базується на принципах Педагогіки Співробітництва, Педагогіки Співтворчості та елементів ТРВЗ (теорія розвитку винахідницьких завдань). Визначальними в роботі педагогів стали такі тенденції: Любов, Свобода, Краса, Праця, Гра, Пізнання.

З 01.09.2013 року усі  дошкільні навчальні заклади розпочали впровадження в навчально-виховний процес програму виховання і навчання дітей від двох до семи років "Дитина" за рекомендаціями, розробленими спеціалістами Управлінням освіти адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради.

Ми змінили погляди на кінцеву мету дошкільного виховання: головне не тільки підготовка дитини до школи, а забезпечення повноцінного життя в дошкільному закладі (спілкування, пізнання навколишнього світу, гра, праця, любов до себе, до родини, до Батьківщини; розуміння, збереження та створення краси; вміння бачити та успішно вирішувати протиріччя; берегти своє життя та здоров’я; відчувати себе особистістю, яка має права на певне місце в суспільстві).

У будь – якій сфері діяльності з дітьми вихователі прагнуть надавати право вибору; створювати такий навчально – виховний процес, в якому діти виступали б активними учасниками, з повагою відносяться до незвичайних питань та ідей, показують дітям, що їхні ідеї мають цінність, надають можливість для самостійного навчання, стимулюють його. Останнім часом педагогічні колективи дошкільних навчальних закладів активно працюю над упровадженням інтегрованого навчання – процесом поєднання окремих елементів навчання та виховання в єдину цілісну систему з метою одержання якісно нового результату дошкільної освіти в ігровій цікавій формі.

Багато уваги приділяється формуванню основ духовності, соціально активної особистості шляхом прищеплення загальнолюдських, морально – етичних цінностей, бажанню зберігати й приумножувати національну культуру, як елемент загальнолюдської культури.