Оздоровлення дітей

ЛІТНІЙ ВІДПОЧИНОК

Настає літо… Тисячі батьків починають турбуватися, як відпочити. Особисті перспективи та бажання при цьому відходять на другий план, а питання організації літнього відпочинку дитини стає пріоритетним. Сучасне життя, на жаль, не сприяє тому, щоб можна було б легко вирішити це питання. Будь які рекомендації лікарів та педагогів для багатьох родин важко врахувати з причин відсутності матеріальних можливостей для відпочинку. Сьогодні даремно пригадувати про безкоштовні, або за символічну плату, піонерські табори, дитячі садки, які розташовують влітку на дачі, ті часи, коли мама й тато отримують відпускні та вирушають зі своїми малюками відпочивати на море на пару тижнів. Проте, залишимо осторонь сумні матеріальні проблеми і спробуємо розібратися в тому, як все ж таки треба відпочивати. Але, акцентуючи увагу перш за все на відпочинку дитячому, відмітимо, що основні принципи відпочинку не мають чіткої дитячої специфіки – нічого не існує корисного для дитини і в той час шкідливого для її батьків. Тому – головна мета відпочинку – в повному обсязі врахувати ті корисні для здоров’я фактори, яких дитина була позбавлена продовж року. Про що йде розмова? Це деякі атрибути цивілізації, з якими дитина зустрічається щодня, а саме:

• відвідування дитячих садків у таку пору року, коли максимально інтенсивно циркулюють респіраторні віруси й створюють ідеальні умови для обміну інфекціями в дитячих колективах;
  • постійне обмеження рухової активності, зайнятість батьків, обмежений простір наших квартир, надлишок малорухливих способів дозвілля (телевізор, комп’ютерні ігри), несприятлива погода;
  • невідповідність кількості енергії, яку споживають діти під час їжі з можливостями дитини витрачати цю енергію через рухову активність;
  • глобальна проблема відсутності чистого повітря – екологія міст, сперте домашнє повітря, перевантажене побутовою хімією, відсутність якісних вентиляційних систем;
  • постійний брак натуральних і дуже необхідних для дитячого організму сонячних променів, чистого неба над головою, а не стелі.

Навіть цього переліку вистачить для того, щоб бути впевненим – відпочивати треба!

Саме дитячому організму притаманна дуже важлива особливість. Позбавлений натуральних і обов’язкових для здоров’я факторів (сонце, повітря, вода, фізичне навантаження), дитячий організм за 2-3 місяці здатний практично повністю нейтралізувати десятимісячний вплив цивілізації та відновити нормальну фізичну форму. Залишилося тільки надати малюкові цю можливість.

Таким чином, організація дитячого відпочинку становить за мету максимальне наближення дитини до природних факторів, бо головною, стратегічною метою відпочинку має бути – зміцнення здоров’я.

З даної позиції екскурсія до історичних міст із відвідуванням музеїв, видатних місць, магазинів не має нічого спільного з якісним відпочинком. Тут можна говорити про пізнавальну цінність, розширення кругозору, але для здоров’я корисніше дещо інше.

Отже, спробуємо сформулювати головні принципи відпочинку, визначити фактори та умови, реалізація яких дозволить дитині правильно відпочивати.

По – перше, надати відпочинок мозку – припинити навчальну діяльність, змінити обстановку. Важливо підкреслити, що під висловом «припинити  навчання» мається на увазі насильне збагачення пам’яті усіма відомими засобами. Навчатися можна тому, на що досі не вистачало часу – яку назву має ця квітка, як під дощем запалити багаття, як виловити рибку тощо.

По – друге – це максимально можлива рухова активність. Гуляти, бігати, стрибати, купатися. Рухатися будь – як – на роликах, велосипеді, самокаті, човні.

Годувати дитину відповідно до режиму дня та її апетиту, створювати умови, щоб  задовольнити цей апетит.

Вирушати за межі міста, подальше від машин, заводів, натовпу, магазинів, на зустріч свіжому повітрю.

Але відпочинок дитини не треба перетворювати на іспит для її батьків, бо мама з татом, які втомилися, поки маля відпочивало – погано впливають на неї. Дійсно, годувати дитину на морі набагато складніше, ніж у бабусі на дачі. І вартість дитячого харчування значно перевищує норму.

Звичайний відпочинок на Кримському узбережжі перетворюється на постійну боротьбу за існування – місце під сонцем на пляжі та в морі, придбання продуктів харчування, проблеми з їх приготуванням, антисанітарія «диких» пляжів, оренда житла, переміщення у транспорті по серпантину. Звичайно, путівка до приморського санаторію (пансіонату, здравниці) значно зручніша, але не усім доступна.

Слід відмітити, що будь які подорожі, чи то село, чи іноземний курорт мають забезпечити умови для організації нормального житла, харчування, надання медичної допомоги у разі необхідності. Також завжди слід пам’ятати, що принципова зміна місця житла (висота на рівнем моря, атмосферний тиск, вологість та температура повітря) часто призводять до акліматизаційного синдрому – підвищеної здатності до хвороб у зв’язку з адаптацією організму до нових умов життя. Чим дальше від дому вирушає сім’я, чим молодша дитина, чим частіше вона хворіє, чим більше шкідливих факторів цивілізації її оточує, тим  актуальніші акліматизація та проблеми, які пов’язані з нею. Тому, якщо Ваше маля протягом року хворіло, замало гуляло, поїздка на дачу поблизу міста, ліс, річка може бути кориснішими, ніж відпочинок на узбережжі Середземного моря в готелі підвищеної комфортності.

Проте, у відпочинку, як у житті не існує нічого дуже гарного й дуже поганого. Сонце – добре, але відсутність можливості сховатися від нього – погано, ходьба босоніж – корисно, але не по асфальтовим доріжкам, морське повітря і вода – дуже добре, але три людини на квадратний метр – погано й не зручно, навіть, у воді.

Важливо чітке розуміння того факту, що чисте повітря соснового лісу, берег річки так само чудові, як і золотий пісок пляжу. А користь того й іншого однакові. Тому важливо розуміти стратегічні цілі відпочинку, спланувати цікаву подорож і вирушати! Нехай щастить!