Медіатека

Шкільна бібліотека

Шкільна бібліотека сприяє розвитку осітнього процесу, забезпеченню базового рівня освіти, вихованню в учнів відповідальності, національної свідомості, формуванню в них потреб саморозвитку і вдосконалення. У сучасних умовах завданнями шкільної бібліотеки є не тільки бібліотечно–інформаційне обслуговування користувачів у забезпеченні всіх напрямків освітнього процесу у засвоєнні як програмних, так і позапрограмних вимог, у самоосвіті та дозвілевій діяльності, а і виховання в учнів інформаційної культури – сталого прагнення до пошуку інформації, свідомого добору джерел.

На даний час в бібліотеках району створені медіатеки, в яких зібрано досвід роботи вчителів та розробки уроків. Це дає можливість вчителям користуватись інформацією та переймати досвід, використовувати матеріал при підготовці уроків та заходів. Зібрані роботи Малої академії наук за останні 3 роки з метою подальшої роботи з накопиченим матеріалом. Створена картотека дисків та короткий опис робіт вчителів та учнів.

Термін “медіатека” пов’язаний, перш за все, зі збагаченням видової структури фондів книгозбірень електронними носіями інформаціїмультимедіа, а саме: колекції зображень, текстів і даних, що супроводжуються звуком, відео, анімацією та іншими аудіовізуальними ефектами, враховуючи інтерактивний інтерфейс та інші механізми управління, та, по-друге,  з новими формами обслуговування учасників освітнього процесу.

Переваги медіатеки для користувачів суттєві:

- використання безмежних документальних ресурсів (тільки інформаційні ресурси мережі Інтернет сьогодні складають понад 10 мільярдів документів (веб-сторінок), до яких практично можливий вільний доступ користувача;

- якісно нове забезпечення умов роботи для кожного відвідувача. У медіатеці відвідувач залучається до нової для нього самостійної діяльності з отримання різних видів інформації (вербальної, образної, текстової, слухової, графічної) за короткі проміжки часу;

• змога скористатися різними інформаційними засобами для створення творчих продуктів у процесі навчальної діяльності, організація корпоративної або власної веб-сторінки з будь-якої теми;
  • участь у конференціях, форумах, диспутах одночасно;
  • збільшення питомої ваги самостійності користувача у виборі джерел та організації власної освітньої діяльності.

Слід зазначити, що шляхи організації медіатеки досить різноманітні. Ми пропонуємо теоретично-практичні поради щодо створення медіатеки як багатофункціонального структурного підрозділу на базі шкільної бібліотеки у контексті інформаційної підтримки офіційним сайтом Департаменту освіти Харківської міської ради (розділ «Бібліотека»  http://www.kharkivosvita.net.ua/content/4/49).

По-перше, для медіатеки необхідно виділити окреме приміщення, де розміщено  відповідний фонд на різних носіях інформації та сучасні технічні засоби для користування ним, користувачам забезпечено прямий доступ як до віртуальних ресурсів самої бібліотеки (її електронних баз даних, каталогів або картотек, власної сторінки веб-сайту школи), так і до зовнішнього електронно-інформаційного простору за допомогою Інтернет (освітні веб-сайти і портали, дистанційні форми навчання, електронні бібліотеки художньої літератури, наукові тексти, енциклопедії, словники, бібліографічні та фактографічні бази даних і електронні каталоги інших бібліотек тощо).

По-друге, фахівець, який працює у бібліотеці-медіотеці, повинен бути здатним надавати допомогу користувачам у пошуку друкованої та електронної інформації, навчати навичкам її ефективного використання, забезпечувати індивідуальне або групове обслуговування відвідувачів медіатеки. Він повинен постійно доукомплектовувати фонд медіатеки друкованими та електронними документами (відеокасетами, аудіо, СD/DVD), здійснювати його облік, забезпечувати надійне зберігання, накопичувати відповідні ресурси з мережі Інтернет, враховуючи інформаційні потреби користувачів.

По-третє, слід чітко визначити соціальні функції та завдання медіатеки, розподілити зони роботи користувачів з окремими носіями інформації (місця для читання книг і періодичних видань, комп’ютерний та телерадіокомунікаційний блок, фоновідеотека), напрацювати форми індивідуального, масового та інформаційного обслуговування користувачів, впровадити нові форми послуг, постійно займатися навчанням і підвищенням кваліфікації, організувати партнерську взаємодію з освітніми закладами, бібліотеками, музеями, благодійними організаціями та фондами.

Нагальне завдання, яке стоїть перед бібліотекарями міста, - створити єдиний фонд бібліотечно-інформаційних ресурсів, що включає друковану продукцію, аудіо-відео та електронні матеріали.

Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7 Харківської міської ради Харківської області

Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №10 Харківської міської ради Харківської області

Харківська гімназія № 12 Харківської міської ради Харківської області

Харківська гімназія № 34 Харківської міської ради Харківської області